Dean's List Winter Term 2012 - By ZIP Code

April 09, 2012

Knox College has released the Dean's List of distinguished students for the Winter Term 2012. To be named to the Dean's List, a student must have earned at least 2.5 credits in the term, with a grade point average of 3.6 or better (on a 4.0 scale).

Notes:

  • Class: Year in school abbreviations are FR=First Year; SO=Sophomore; JR=Junior; SR=Senior, as of the end of winter term.
  • Major: Double majors are indicated where declared. Students generally declare majors at the start of the junior year; almost all first-year students and most sophomores are listed as "Undecided."
  • Students from outside the U.S. are listed at the end of the page.
State/ZIP code Name City Major Class
Arizona
85013 Aleksandra Elizabeth Schriber Phoenix Undecided SO
85035 Alejandro Varela Phoenix Educational Studies JR
85260 Miranda Beatrix Loeber Scottsdale Theatre JR
85718 Sarah Carey Tillery Tucson Creative Writing SO
85749 Elizabeth Maryjeanne Picurro Tucson Theatre SR
85750 Andrew Leslie Whitehill Tucson Undecided FR
California
91104 Sean Graham O'Keeffe Pasadena Educational Studies SR
94024 Michael Cassio Fingold Martinez Los Altos Creative Writing SR
94122 Kyle Raymond Walenga San Francisco Environmental Studies, Spanish JR
94303 Franzesca Mary Mayer Palo Alto Theatre JR
94577 Naomi Elizabeth Akagi San Leandro Chemistry SR
94708 Alyssa Marie Gill Berkeley Theatre SO
95008 Richard Andrew Barbieri Campbell Creative Writing JR
95121 Nhi Nguyen Lan Bui San Jose Chemistry JR
Colorado
80018 Phongkiet Sisaikeo Aurora Undecided FR
80111 Alison Claire Gitomer Greenwood Village Modern Languages - French, Economics SR
80112 Payton Mayer Rose Centennial Undecided SO
80122 Mark Andrew Farrell Centennial Creative Writing, Studio Art SR
80220 Eve Lee Sackett Denver Psychology, Creative Writing SR
80228 Monica Rachel Prince Lakewood Creative Writing SR
80238 Jordan Bashi Ruby Jean Hallman Denver Undecided FR
80401 Nicholas Samuel Moran Golden Neuroscience JR
80452 Emily Ann Berarducci Idaho Springs Modern Languages - French SR
80909 Christopher Michael Poore Colorado Springs English Literature JR
81401 Reina Isabel Galvan Montrose Undecided FR
Connecticut
06110 Stefan Pearson Feer West Hartford Computer Science, Biochemistry SR
Idaho
83702 Anna Victoria Roser Boise Spanish SO
Illinois
60004 Anna Karwowska Arlington Heights English Literature, Educational Studies SO
60010 Dana Rae Pierce South Barrington Biochemistry JR
60012 Emily Marie Diklich Crystal Lake Educational Studies, Mathematics JR
60013 Joshua Robert Brownell Cary Biology SR
60014 Kelsey Anne Martinez Crystal Lake Environmental Studies SR
60015 Elise Hyser Deerfield Biology SR
60026 Kara Lynn Gurvey Glenview Undecided FR
60031 Kathryn Rose Frank Gurnee History, Spanish SR
60035 Yael Bryn Cody Highland Park Integrated International Studies JR
60035 Erik Steven Hayner Highland Park Modern Languages - Spanish SR
60035 Ron Efraim Schrag Highland Park Educational Studies JR
60042 Hannah Christy Benning Island Lake Creative Writing SR
60044 Jacob Harrison Buddell Lake Bluff Educational Studies, History SR
60045 Marc Anthony Spehlmann Lake Forest Undecided SO
60047 Kira Shae Vivian Meehan Lake Zurich Undecided FR
60048 Kelsey Jane Cullum Libertyville Undecided SO
60048 Emma Kathleen Robillard Libertyville Undecided FR
60056 GraceAnne Elizabeth Roach Mount Prospect Undecided SO
60062 Joshua Asher Fishman Northbrook History SO
60067 Elaine Lea Campbell Palatine Educational Studies, Spanish JR
60067 Katlin Irene Ohlrich Palatine History JR
60067 Connor Robert Schmidt Palatine Undecided SO
60068 Joseph Adam Kozak Park Ridge Economics SR
60068 Brittany Marie Wisniewski Park Ridge Environmental Studies SR
60073 Michael John Kaminski, Jr. Round Lake Park Mathematics, Philosophy SR
60074 Elizabeth Danielle Tucker Palatine Undecided SO
60076 Jenna Gavrielle Cohen Skokie English Literature SO
60090 Hannah Rose Compton Wheeling Theatre SO
60091 Spencer Kingman Graham Wilmette Philosophy, Creative Writing SR
60091 Christina D. Warner Wilmette Psychology SR
60096 Lisa Renee Blagg Winthrop Harbor Educational Studies SR
60102 Evan Mehn Balzuweit Algonquin Mathematics, Computer Science SO
60107 Elizabeth Anne McRill Streamwood International Relations SR
60115 Emily Edythe Lucek DeKalb Undecided SO
60119 Robyn Lyn Wright Elburn Biology JR
60124 Sara Jane Directo Ahmed Elgin Economics, Self-Designed Major SR
60130 David Christopher Wawzenek Forest Park Educational Studies JR
60140 Michael Wayne Baccia Hampshire Biology SR
60142 Kathleen Chalas Huntley Computer Science SR
60148 Lena Sophie Elisabeth Brandis Lombard Educational Studies, Modern Languages - French JR
60148 Stephanie Anne Charvat Lombard Creative Writing SR
60201 Julius Raymond Parod Evanston Political Science SR
60202 Emily Kenna Berkson Evanston Educational Studies SR
60202 Hadley Marie Gephart Evanston Undecided FR
60202 James Gilman Sheppard Evanston Philosophy SO
60304 Hannah Belle Bloyd-Peshkin Oak Park Educational Studies SO
60304 Emily Catherine Ioppolo Oak Park Undecided FR
60402 Martin Knebl Berwyn Psychology SR
60422 Patrick Thomas Kirschenheiter Flossmoor Physics SR
60430 Matthew James Barry Homewood International Relations JR
60435 Claire Marie Healy Joliet Undecided JR
60439 Jessica Lindsey DeArcangelis Lemont Neuroscience SR
60440 Kristy Lynn Pennock Bolingbrook Psychology SR
60442 Kailee Eileen Gawlik Manhattan Music, German JR
60448 Danielle Marie Erikson Mokena Undecided SO
60451 Kasandara Sorina Sullivan New Lenox Physics SR
60453 Mary Kathryn Murray Oak Lawn Creative Writing SO
60459 Jonathan Christian Hewelt Burbank Theatre SO
60464 Erik Joseph Gustafson Palos Park Undecided FR
60467 Yazin Khaled Akkawi Orland Park Economics JR
60471 Megan Allison Lee Richton Park Educational Studies JR
60473 Brandon Avery Paraharm South Holland Educational Studies SR
60477 John Salvatore Cusimano Tinley Park Music, Biochemistry SR
60481 Cort Townsend Scheel Wilmington Undecided SO
60506 Miyako Allison Pleines Aurora Creative Writing SR
60510 Charles J. Foster, Jr. Batavia Economics JR
60510 Thomas Johnson Veague Batavia Environmental Studies SR
60513 Bridget Grace Dooley Brookfield Educational Studies SR
60515 Jenna Nicole Butler Downers Grove Undecided SO
60515 Kyle Meinke Kunkler Downers Grove Undecided FR
60516 Gagan Paul Singh Brar Downers Grove Economics SO
60516 Dana Olivia Robinson Downers Grove Biology, Environmental Studies JR
60516 Emily June Tyl Downers Grove Biology JR
60540 Kevin Blaa Box Naperville Biology SR
60540 Brenna Elizabeth DeGan Naperville History, Political Science SR
60540 Emily Morgan Gingold Naperville English Literature SR
60540 Abigail Rebecca Kravis Naperville Undecided FR
60543 Michael Joseph Supej Oswego Undecided FR
60543 Michelle Rae Weber Oswego Undecided FR
60546 Victoria Agnieszka Klimaj North Riverside Creative Writing, Self-Designed Major SR
60554 Ryan Mathew Hoffman Sugar Grove Chemistry JR
60558 Amanda Mary Goslawski Western Springs Neuroscience JR
60558 Max Robert Potthoff Western Springs Undecided JR
60559 Ivan Daniel Keta Westmont Creative Writing JR
60563 Laura Rose Ernst Naperville Undecided SO
60563 Madeline Nicole Troy Naperville Undecided FR
60564 Danika Noelle Hill Naperville Environmental Studies, Chemistry JR
60564 Olivia Rose Williams Naperville Biology JR
60565 Allyse Laurene Lohman Naperville Undecided FR
60608 Alma Leticia Jimenez Chicago Undecided FR
60608 Lilliana Saenz Chicago Educational Studies JR
60609 Jeannie Tsui Chicago Anthropology & Sociology SR
60610 Edward Frazier Davis Chicago Music SR
60614 David Benjamin Ohlhausen Chicago History JR
60620 Daniel Robert Johnson Chicago Educational Studies, Studio Art JR
60622 Marcus James McGee Chicago International Relations JR
60625 Linda Le Phan Chicago Biology JR
60626 Colin Coutts Chicago Studio Art, Art History SO
60630 Mary Elizabeth Brennan Chicago Computer Science SR
60631 Bridget Anne Golembiewski Chicago Undecided SO
60638 Zachary Edward Paluch Chicago Educational Studies, Studio Art JR
60640 John Patrick Moore Chicago Psychology SR
60645 Diana Shukla Preshad Chicago Anthropology & Sociology SR
60647 Denise Morales Chicago Undecided FR
60651 Donavan Rosa Chicago Undecided SO
60655 David Patrick Brankin Chicago Creative Writing SR
60656 Myles Lawrence Klein II Chicago Economics SR
60657 Alexander Domasik Chicago Undecided SO
60657 Maya Kay Sharma Chicago Creative Writing SR
60659 Joshua Torakuma Garties Chicago Political Science, Music SR
60712 Samantha Irene Maffeo Lincolnwood Educational Studies, English Literature JR
60712 Laura Irene Umland Lincolnwood English Literature JR
60714 Michael Robert Carr Niles Chemistry, Educational Studies JR
60901 Marta Keeley Gulyash Kankakee Music, History SR
60901 Emily Elizabeth Themer Kankakee Educational Studies SO
60914 Grant Michael Deam Bourbonnais Creative Writing, Spanish JR
60914 Benjamin Andrew Moss Bourbonnais Undecided SO
60914 Shaunak Ramesh Mulani Bourbonnais Biology SR
60915 Daniel Allen Page Bradley Educational Studies, Social Science Education SR
60929 Kristine Michelle Weller Cullom English Literature SR
60954 Nikko Rudy Juarez Momence Biology JR
60957 Kaitlyn Marie Duling Paxton Creative Writing JR
61010 Douglas Craig Lillibridge Byron Economics JR
61060 Julia Rosa Trumpy Orangeville Creative Writing SR
61072 Aidan Louis Juhl Rockton Undecided FR
61081 Jeremy Robert Edison Sterling Undecided SO
61201 Emily Laura Young Rock Island Environmental Studies SR
61230 Randall James Whitmore Albany Economics SR
61244 Marcos Alonso Moreno East Moline Educational Studies SR
61283 Bethany Anne Dean Tampico Undecided FR
61350 Emiley Elizabeth Brand Ottawa Biology, Environmental Studies SO
61401 Kelly JoAnne Fleming Galesburg Educational Studies JR
61401 Chanda Danielle Harrell Galesburg Undecided FR
61401 Sterling Prescott Kowalski Galesburg Psychology SO
61401 Anna Novikova Galesburg Political Science SR
61401 Tabitha Jo Vick Galesburg Educational Studies SR
61401 Benjamin Charles Wetherbee Galesburg Economics SR
61448 Kaitlin Elizabeth Hutchcroft Knoxville Educational Studies FR
61455 Amanda Jane Axley Macomb Music, English Literature JR
61467 Maeghan Elise Galloway Oneida Educational Studies SR
61520 Weston Paul Chenoweth Canton Undecided SO
61568 Zackary Michel Herbst Tremont Chemistry SR
61611 James Gerald Fenner East Peoria Economics SO
61616 Paula Jean Woo Peoria Heights Philosophy JR
61701 Erin Kathryn Smith Bloomington Educational Studies, Music FR
61704 Stephen Patrick Spence Bloomington International Relations JR
61761 Kevin Lee Helenthal Normal Biology JR
61801 Zoe Anna Foote Urbana Spanish, Creative Writing SR
61821 Celinda Kimberly Davis Champaign Undecided FR
61859 Nathan Friedrich Sanden Johlas Ogden Mathematics, Theatre JR
62092 Justin Edward Steele White Hall Chemistry, Physics SR
62095 Adam James Mize Wood River Educational Studies SR
62220 Alex Michael Schobert Belleville Educational Studies, English Literature SR
62236 Joshua Micah Wood Columbia Physics SR
62249 Michelle Elizabeth Orr Highland Music JR
62258 Michael B. Graf Mascoutah Undecided FR
62260 Charlotte Rose Young Millstadt Political Science SR
62305 Christina Ann Haley Quincy Political Science JR
62305 Andrew Robert Paul Quincy Undecided SO
62321 Lauren Mae Smith Carthage Psychology SR
62526 Chelsea Marie Coventry Decatur Music, Philosophy SR
62568 Sarah Joan Zagotta Taylorville History JR
62656 Cale Thomas Dahm Lincoln Educational Studies, Social Science Education SR
62668 Kaitlyn Kristine Stunkard Murrayville Creative Writing SR
62704 Sebastian Luke Rouanet Springfield Political Science JR
62902 Sienna Rae Cittadino Carbondale History SR
62902 Tori Michaela Kosmicki Carbondale Undecided FR
Indiana
46236 Nicola Lauren Liss Indianapolis History SO
46360 Karl John Bair Michigan City Political Science SR
46814 Lauren Elizabeth Greve Fort Wayne Creative Writing, Spanish SR
47408 Samantha Michelle Paul Bloomington Creative Writing, Spanish SO
Iowa
50036 Clara Gaddis Volker Boone History SR
50112 John William Patrick Budding Grinnell Philosophy JR
50112 Abigail Margaret Owens Grinnell Economics SR
50265 Anna Katherine Kraemer West Des Moines Neuroscience SO
50265 Rebecca Claire Ott West Des Moines Studio Art SR
50266 Emma Marie Swanson West Des Moines Integrated International Studies SR
51546 Emily Catherine Nield Logan Creative Writing SO
52241 Molly Elizabeth Gugel Coralville Undecided FR
52314 Benjamin David Wasil Lyon Mount Vernon Undecided FR
52314 Grace Karin Moran Mount Vernon Theatre, Spanish SO
52556 Bethany Jean Larson Fairfield Undecided FR
52556 Ariana Lisefski Fairfield Creative Writing SO
Kansas
66204 Ellen Elizabeth Ramsey Overland Park Psychology SR
66215 Christopher James Holland Lenexa Psychology SR
66221 Colleen Elizabeth Boyd Overland Park Undecided SO
66606 Martina Pezzino Topeka Undecided FR
67204 Kathleen Celia O'Connor Wichita Studio Art SR
Kentucky
40503 Avery Leighton Wigglesworth Lexington Theatre JR
40513 Tessa Maria Cavagnero Lexington Classics JR
Louisiana
70115 Rup Kumar Sarkar New Orleans History JR
Maine
04047 Noah Enoch Gleason-Hart Parsonsfield Undecided SO
Maryland
20876 Sona Eveline Edme Diallo Germantown International Relations, French SO
21401 Evan Charles Lewitus Annapolis Environmental Studies, Anthropology & Sociology SR
21403 James Alexander Hiroshi White Annapolis Creative Writing SR
Michigan
48085 Lindsey Paige Hill Troy Economics, Mathematics SR
49423 Samuel Shafer Brownson Holland Philosophy SR
49506 Michelle Ilyana Steffens Grand Rapids Creative Writing JR
Military Location
96535 Alexandra Michele L. Rauland Dpo Educational Studies, Spanish SR
Minnesota
55042 Arlee James Tenpas Lake Elmo Undecided FR
55057 Ruth Marie Amerman Northfield Philosophy JR
55057 Carly Lindamood Oto Northfield Educational Studies JR
55117 Christian Musachio Perez Saint Paul Economics JR
55345 Laura Morgan Crossley Minnetonka History JR
55369 Amanda Marie Bigham Maple Grove Psychology, Spanish SR
55417 Emma Katrina Lorenzen Minneapolis Physics, Chemistry SR
55431 Tyler Patrick O'Neill Bloomington Self-Designed Major SR
55906 Ariella Rachel Bailey Rochester Undecided SO
56345 Kristen Alice Marvin Little Falls Undecided FR
Missouri
63005 Elizabeth Karina Drake Chesterfield English Literature JR
63010 Vincent Michael Rug Arnold Economics SR
63011 Adrienne Ruth Wagner Ballwin History, Creative Writing SR
63020 Erin Margaret McKinstry De Soto Modern Languages - Spanish SR
63031 Adrienne Rosemarie Ernst Florissant Undecided FR
63033 Megan Elizabeth Beney Florissant Anthropology & Sociology, Music SR
63105 Grace Eliza Davis Saint Louis Educational Studies, Creative Writing JR
63105 Chelsea Elisabeth Embree Clayton Creative Writing JR
63114 Samantha Irene Auch Saint Louis Undecided FR
63116 William Louis Ruzicka Saint Louis Undecided SO
63122 Allison Rose Fry Saint Louis Undecided FR
63123 Patrick Kennen Hunter Green Park Computer Science, Psychology SR
63130 Carolyn Ann Stephen Saint Louis Environmental Studies JR
63131 Katharine Morgan Wrenn Des Peres Neuroscience, Psychology JR
63135 Laura Catherine Knight Saint Louis Educational Studies SO
63368 Will Andrew Grumke Dardenne Prairie Educational Studies JR
64014 Joshua Michael Gunter Blue Springs Art History SR
65542 Jennifer Lynn Kaufman Licking Philosophy JR
Montana
59701 Rebecca Coughlin Gonshak Butte Undecided FR
Nebraska
68105 Benjamin Joseph Kammerer Omaha Music SR
68135 Anna Avery Meier Omaha International Relations, Modern Languages - German SR
68144 Anna Weiss Munzesheimer Omaha Theatre SR
New Hampshire
03750 Oliver McAfee Horton Etna Music SR
03833 Claire Anna Garand Kensington Undecided FR
New Jersey
07932 Megan Ann Rose Florham Park Asian Studies SR
08527 Joseph Julius Rozansky Jackson Psychology SO
New Mexico
87111 Stephanie Grace Lashway Albuquerque Biology, Integrated International Studies SR
87505 Ivy Rose Reid Santa Fe Theatre, Creative Writing SR
87507 Samantha Robin Kopelman Santa Fe Undecided FR
New York
10007 Isaac Allen Miller New York Creative Writing SR
11215 Joy Schneider Westerman Brooklyn Undecided SO
Ohio
44833 Joshua Richard Tatro Galion Anthropology & Sociology JR
45243 Jonathan Russell Fletcher Cincinnati Educational Studies, Social Science Education SR
Oklahoma
73112 Maisie Amanda Maupin Oklahoma City Creative Writing SR
74012 Evelyn Glena Langley Broken Arrow Undecided JR
Oregon
97035 Quiana Rexana Klossner Lake Oswego Neuroscience JR
97035 Madison Grace Mondeaux Lake Oswego Undecided FR
97068 Jessica Lee Johnson West Linn Environmental Studies, Self-Designed Major SR
97101 Mary Elizabeth DiPrete Amity Undecided SO
97202 Brianna Geneiveve McCracken Portland Biology SR
97212 Molly M. Olson Portland Undecided SO
97216 Rebecca Elizabeth Hulme Portland Anthropology & Sociology SR
97229 Catherine Colleen Erickson Portland History SR
97229 Julia Dunham Ohman Portland Creative Writing SR
Texas
77078 Sa'Misty Alexia Utley Houston Undecided SO
77479 Kathleen Grace Gullion Sugar Land Psychology, Theatre SO
78613 Stephanie Catherine Hawes Cedar Park Undecided FR
78676 Christopher Daniel Bakka Wimberley English Literature, Theatre SR
Utah
84321 Danica Madison Lewis Logan Biology JR
Virginia
22101 Minah Ali Rathore Mc Lean International Relations JR
22101 Yumna Ali Rathore Mc Lean Economics, International Relations SR
Washington
98011 Kathryn Marie Hovda Bothell Undecided FR
98112 Katharine Sedney-Read Seattle Political Science SR
98115 Rachel Marie Klingler Seattle Chemistry, Mathematics SR
98125 Julia Leota Sievert Seattle Environmental Studies SR
98296 Zoe Amalia Marzluff Snohomish Undecided JR
98558 Samuel Mason Lewis Mckenna Music SR
98660 Alison Hardie Gaines Vancouver Music, Creative Writing SR
Wisconsin
53012 Erin Rose Besaw Cedarburg Integrated International Studies SO
53015 Michael W. Belitz Cleveland Environmental Studies JR
53029 John Andrew Williams Hartland Political Science SR
53044 Ryan Craig Stefanczyk Kohler Chemistry JR
53208 Eleanor Kay Ognacevic Milwaukee Theatre SR
53211 Elizabeth Jane Cooley Shorewood Creative Writing SR
53211 Anna Cynthia Dvorak Shorewood Spanish SR
53217 Berhane Tendai Cole Glendale Self-Designed Major JR
53511 Caitlin Ruth McLaughlin Beloit Spanish SO
53562 Eva Stoffel Marley Middleton Anthropology & Sociology JR
53715 Miracle MingLu Wang Madison Undecided FR
54729 Meagan Leigh McAlister Chippewa Falls Creative Writing SR
54911 Bruce Halolye Kovanen Appleton Undecided SO
Outside the United States
Country Name Hometown Major Class
Austria
Maksymilian Czuperski Braunau
International Relations SR
Dominican Republic
Gayoung Moon Santo Domingo Undecided FR
Germany
Vanessa Berling Alt Molln Undecided FR
Lena Engel Bielefeld Undecided FR
India
Tanvi Madhusudanan Chennai Psychology, International Relations JR
Jamaica
Kathryn Antoinette Nembhard Kingston Gender & Women's Studies SR
Japan
Anna Takashima Toyonaka Undecided FR
Shimon Watanabe Fukui-shi Anthropology & Sociology JR
Kuwait
Rana Ayoub Javaid Tahir Salmiya
Political Science, Creative Writing JR
Malaysia
Ayesha Halima Ismael Fariz Kuala Lumpur
Undecided FR
Amanda Ai Min Shiew Petaling Jaya Undecided SO
Nepal
Sujeen Adhikari Kathmandu Neuroscience SR
Supriya Baba Kasaju Kathmandu Environmental Studies SR
Netherlands
Henricus Petrus Jozef Buiting Noord-Brabant
Undecided FR
Nigeria
Oluwagbemiga Abiodun Ojo Lokoja Undecided FR
People's Republic of China
Minda Chen Chengdu Undecided FR
Tingting Huang Xi'an Undecided SO
Yun Lin Shanghai
Undecided FR
Su Yan Beijing
Undecided FR
Weiyi Yu Qingdao
Undecided SO
Qihe Zeng Shenyang
Undecided FR
Hongyu Zhou Xi'an
Undecided SO
Philippines
Marika L. Takemura Cebu City Chemistry JR
Poland
Viet Huong Nguyen Warsaw
Environmental Studies JR
Republic of Korea
Bo Ram Lee Seoul Economics SO
Romania
Andrei Liviu Papancea Sfantu Gheorghe
Computer Science SO
Spain
Cristina Mateu Sole Barcelona
Undecided FR
Tanzania
Thomas Ryan Courtright Moshi International Relations SO
Thailand
Amal Dua Bangkok
Undecided SO
Marisa L. Gaetgaeow Nonthaburi
Undecided FR
Ya-Lin Lu Samut Prakarn
Biology SR
Vietnam
Duong Binh Bui Hanoi Computer Science SR
Anh Quoc Phan Hanoi
Undecided FR
Giang Ngoc Huong Tran Ho Chi Minh City Undecided FR
Son Ngoc Trinh Hanoi Undecided FR