Dean's List Spring Term 2012 - by ZIP Code

July 05, 2012

Knox College has released the Dean's List of distinguished students for the Spring Term 2012. To be named to the Dean's List, a student must have earned at least 2.5 credits in the term, with a grade point average of 3.6 or better (on a 4.0 scale).

Notes:

  • Class: Year in school abbreviations are FR=First Year; SO=Sophomore; JR=Junior; SR=Senior, as of the end of Spring Term.
  • Major: Double majors are indicated where declared. Students generally declare majors at the start of the junior year; almost all first-year students and most sophomores are listed as "Undecided."
  • Students from outside the U.S. are listed at the end of the page.

 

State/ZIP code Name City Major Class
Arizona
85013 Aleksandra Elizabeth Schriber Phoenix Undecided SO
85020 Rozina Kidari Phoenix Creative Writing, Integrated International Studies JR
85035 Alejandro Varela Phoenix Educational Studies JR
85260 Miranda Beatrix Loeber Scottsdale Theatre JR
85353 Carmen Ivette Vargas Lamas Tolleson Undecided SO
85718 Sarah Carey Tillery Tucson Creative Writing SO
85750 Andrew Leslie Whitehill Tucson Undecided SO
California
94024 Michael Cassio Fingold Martinez Los Altos Creative Writing SR
94303 Franzesca Mary Mayer Palo Alto Theatre SR
94502 Elizabeth Kimiko Hane Alameda Studio Art JR
94577 Naomi Elizabeth Akagi San Leandro Chemistry SR
Colorado
80018 Phongkiet Sisaikeo Aurora Undecided FR
80112 Payton Mayer Rose Centennial Undecided SO
80122 Mark Andrew Farrell Centennial Creative Writing, Studio Art SR
80127 Erik Steven Hane Littleton Creative Writing SR
80210 Jacquelyn Kate Barrett Denver Creative Writing SR
80220 Eve Lee Sackett Denver Psychology, Creative Writing SR
80228 Monica Rachel Prince Lakewood Creative Writing SR
80233 Hannah Noelle Tochtrop Northglenn Studio Art JR
80301 Cole Aidan Atcheson Boulder English Literature, Music SR
80401 Laura Marie Myers Golden Creative Writing SO
80909 Christopher Michael Poore Colorado Springs English Literature JR
81147 Forrest Henry Rackham Pagosa Springs Environmental Studies JR
81212 Jesse Allan Sindler Canon City Anthropology & Sociology JR
81401 Reina Isabel Galvan Montrose Undecided FR
Connecticut
06110 Stefan Pearson Feer West Hartford Computer Science, Biochemistry SR
District of Columbia
20015 Li Ann Rose Lozada Marco Washington Asian Studies JR
Florida
32655 Robert Cash Mackenzie Laidman High Springs Neuroscience SR
33139 Mrinalini Chakraborty Miami Beach Biology SR
33432 Joseph Zachary Rogers Boca Raton English Literature, Educational Studies JR
Georgia
30066 Morgan Alexandria Blakley Marietta Economics SO
Idaho
83702 Anna Victoria Roser Boise Spanish JR
Illinois
60004 Anna Karwowska Arlington Heights English Literature, Educational Studies SO
60007 Matthew Lange Gordon Elk Grove Village Undecided FR
60007 Sean Lange Gordon Elk Grove Village Undecided FR
60013 Joshua Robert Brownell Cary Biology SR
60014 Kelsey Anne Martinez Crystal Lake Environmental Studies SR
60015 Elise Hyser Deerfield Biology SR
60015 Ashley Rose Rapaport Deerfield Educational Studies SR
60026 Kara Lynn Gurvey Glenview Undecided FR
60031 Kathryn Rose Frank Gurnee History, Spanish SR
60031 Maxwell M. Gatyas Gurnee Philosophy SO
60035 Erik Steven Hayner Highland Park Modern Languages - Spanish SR
60035 Ron Efraim Schrag Highland Park Educational Studies JR
60044 Jacob Harrison Buddell Lake Bluff Educational Studies, History SR
60044 Elizabeth Therese Lerum Lake Bluff Anthropology & Sociology JR
60045 Marc Anthony Spehlmann Lake Forest Undecided SO
60047 Claire Christine Turner Kildeer Educational Studies, Studio Art SR
60048 Emma Kathleen Robillard Libertyville Undecided FR
60053 Stephanie Anna Marie Peter Morton Grove Educational Studies, English Literature SR
60060 Brett John Sorby Mundelein Physics SR
60062 Joshua Asher Fishman Northbrook History JR
60062 Alexandra Lin Zimay Northbrook Undecided FR
60067 Anna Novikova Palatine Political Science SR
60067 Katlin Irene Ohlrich Palatine History JR
60067 Connor Robert Schmidt Palatine Creative Writing SO
60076 Jenna Gavrielle Cohen Skokie English Literature JR
60087 Marisol Gonzalez Castillo Beach Park Undecided FR
60091 Katie Cosette Baer Wilmette Creative Writing SR
60091 Christina D. Warner Wilmette Psychology SR
60102 Evan Mehn Balzuweit Algonquin Mathematics, Computer Science JR
60102 Samantha Lorraine Thomas Algonquin Anthropology & Sociology JR
60108 Christopher Ryan Frane Bloomingdale Biochemistry JR
60115 Kayla Anne Kennedy Dekalb English Literature, Economics SO
60115 Emily Edythe Lucek DeKalb Undecided SO
60124 Sara Jane Directo Ahmed Elgin Economics, Self-Designed Major SR
60131 Rebekah Ruth Heusel Franklin Park Theatre, Classics JR
60140 Michael Wayne Baccia Hampshire Biology SR
60142 Kathleen Chalas Huntley Computer Science SR
60148 Stephanie Anne Charvat Lombard Creative Writing SR
60148 Stephanie Marie Sorensen Lombard Economics SR
60156 Aimee Elizabeth Neilan Lake in the Hills Educational Studies, Spanish SR
60174 Esther Rebecca Farler-Westphal Saint Charles Psychology JR
60184 Jennifer Nicole Keilhack Wayne Undecided SO
60188 Lyana Laili Sun Han Chang Carol Stream Undecided SO
60193 Mary Beth Macleod Schaumburg Undecided SO
60194 Natalie Frances Baldino Schaumburg Undecided SO
60201 Glyniss Racine Boney Evanston Educational Studies JR
60201 Julius Raymond Parod Evanston Political Science SR
60202 Emily Kenna Berkson Evanston Educational Studies SR
60202 Hadley Marie Gephart Evanston Undecided SO
60302 Margaret Miller Hart Oak Park Chemistry, Economics SR
60304 Hannah Belle Bloyd-Peshkin Oak Park Educational Studies SO
60402 Martin Knebl Berwyn Psychology SR
60415 Stephen John Galdek Chicago Ridge Biology SR
60430 Matthew James Barry Homewood International Relations JR
60435 Claire Marie Healy Joliet Undecided JR
60438 Nicholas Peter Sheridan Lansing Asian Studies SR
60440 Kristy Lynn Pennock Bolingbrook Psychology SR
60442 Kailee Eileen Gawlik Manhattan Music, German JR
60451 Kasandara Sorina Sullivan New Lenox Physics SR
60453 Mary Kathryn Murray Oak Lawn Creative Writing SO
60459 Jonathan Christian Hewelt Burbank Theatre JR
60464 Erik Joseph Gustafson Palos Park Undecided FR
60471 Megan Allison Lee Richton Park Educational Studies SR
60473 Alexandra Alyss LeFlore South Holland Educational Studies SR
60477 John Salvatore Cusimano Tinley Park Music, Biochemistry SR
60481 Cort Townsend Scheel Wilmington Biology SO
60510 Blair Baumann Peters Batavia Creative Writing JR
60510 Laura Kathryn Thompson Batavia Spanish, Self-Designed Major JR
60513 Bridget Grace Dooley Brookfield Educational Studies SR
60515 Kyle Meinke Kunkler Downers Grove Undecided SO
60516 Dana Olivia Robinson Downers Grove Biology, Environmental Studies JR
60516 Alexander Uzarowicz Downers Grove Political Science JR
60517 Lynn Nicole Mueller Woodridge Educational Studies SR
60540 Kevin Blaa Box Naperville Biology SR
60540 Emily Morgan Gingold Naperville English Literature SR
60540 Abigail Rebecca Kravis Naperville Undecided SO
60543 Michael Joseph Supej Oswego Undecided SO
60546 Victoria Agnieszka Klimaj North Riverside Creative Writing, Self-Designed Major SR
60551 Devin Louise Hanley Sheridan Undecided SO
60554 Ryan Mathew Hoffman Sugar Grove Chemistry SR
60558 Amanda Mary Goslawski Western Springs Neuroscience JR
60558 Max Robert Potthoff Western Springs Environmental Studies JR
60558 Robert McLean Stuebi Western Springs Economics SR
60559 Ivan Daniel Keta Westmont Creative Writing JR
60563 Laura Rose Ernst Naperville Undecided SO
60564 Danika Noelle Hill Naperville Environmental Studies, Chemistry JR
60565 Diana Jean Schmuckal Naperville Creative Writing SR
60565 Matthew Stephen Timmerberg Naperville Undecided SO
60610 Laura Elizabeth Blue Chicago Psychology, Spanish SR
60610 Edward Frazier Davis Chicago Music SR
60614 Kathryn Sanders Gerhardt Haynes Chicago Theatre SR
60614 David Benjamin Ohlhausen Chicago History JR
60616 Lilliana Saenz Chicago Educational Studies JR
60617 Anita Danielle Kelly Chicago Undecided FR
60618 Erin Marie Lahti Chicago Environmental Studies SR
60618 Nina Elizabeth Litoff Chicago Studio Art SR
60619 Lloyd Lavell Scott, Jr. Chicago Educational Studies JR
60620 Daniel Robert Johnson Chicago Educational Studies, Studio Art JR
60622 Marcus James McGee Chicago International Relations JR
60625 Benjamin Delon Lee Chicago Theatre, Creative Writing SR
60625 Samantha Rae Lizak Chicago Undecided FR
60626 Colin Coutts Chicago Studio Art, Art History SO
60631 Bridget Anne Golembiewski Chicago Undecided SO
60634 Rebecca J. Duffy Chicago Undecided SO
60639 Iliana Cristaline Molina Chicago Undecided SO
60640 John Patrick Moore Chicago Psychology SR
60645 Diana Shukla Preshad Chicago Anthropology & Sociology SR
60647 Denise Morales Chicago Undecided FR
60649 Sable A. Sanders Chicago Psychology SR
60653 Celestina D. Agyekum Chicago Educational Studies SR
60655 David Patrick Brankin Chicago Creative Writing SR
60656 Myles Lawrence Klein II Chicago Economics SR
60657 Alexander Domasik Chicago Economics SO
60657 Maya Kay Sharma Chicago Creative Writing SR
60659 Joshua Torakuma Garties Chicago Political Science, Music SR
60712 Laura Irene Umland Lincolnwood English Literature SR
60714 Michael Robert Carr Niles Chemistry, Educational Studies JR
60714 Kin D. Vong Niles Educational Studies JR
60901 Marta Keeley Gulyash Kankakee Music, History SR
60914 Grant Michael Deam Bourbonnais Creative Writing, Spanish SR
60914 Benjamin Andrew Moss Bourbonnais Economics SO
60914 Shaunak Ramesh Mulani Bourbonnais Biology SR
60929 Timothy Joseph O'Neal Cullom Neuroscience, Biochemistry SO
61010 Douglas Craig Lillibridge Byron Economics SR
61025 Kate Marguerite Heitkamp East Dubuque Biochemistry SR
61081 Jeremy Robert Edison Sterling Mathematics SO
61081 Lauren Jean Styczynski Sterling Creative Writing, French JR
61107 Tiffani Rae Yeoman Rockford Anthropology & Sociology JR
61230 Randall James Whitmore Albany Economics SR
61234 Tanner Kendon Carlson Annawan Educational Studies, Social Science Education SR
61244 Marcos Alonso Moreno East Moline Educational Studies SR
61350 Emiley Elizabeth Brand Ottawa Biology, Environmental Studies SO
61401 Carissa Corine Cole Galesburg Psychology SR
61401 Madison Elizabeth Davis Galesburg Anthropology & Sociology SR
61401 Jessica Lindsey DeArcangelis Galesburg Neuroscience SR
61401 Kelly JoAnne Fleming Galesburg Educational Studies JR
61401 Megan Marie Funk Galesburg Environmental Studies SR
61401 Spencer Kingman Graham Galesburg Philosophy, Creative Writing SR
61401 Zackary Michel Herbst Galesburg Chemistry SR
61401 Ellen Marie Jackson Galesburg Educational Studies, Social Science Education SR
61401 Brittany Lynn Lumberry Galesburg Educational Studies SR
61401 Isaac Allen Miller Galesburg Creative Writing SR
61401 Gabriel Granat Moreno Galesburg Studio Art JR
61401 Kathleen Celia O'Connor Galesburg Studio Art SR
61401 Julia Dunham Ohman Galesburg Creative Writing SR
61401 Matthew Robert Swank Galesburg Undecided FR
61401 Tabitha Jo Vick Galesburg Educational Studies SR
61401 Benjamin Charles Wetherbee Galesburg Economics SR
61448 Kaitlin Elizabeth Hutchcroft Knoxville Ed Studies-Content Area FR
61448 Amanda Lynn Wollrab Knoxville Anthropology & Sociology SR
61455 Amanda Jane Axley Macomb Music, English Literature JR
61467 Maeghan Elise Galloway Oneida Educational Studies SR
61485 Emily Laura Young Victoria Environmental Studies SR
61520 Weston Paul Chenoweth Canton Economics SO
61520 Kaylah Jean Murphy Canton Educational Studies SR
61550 John Elliott Spinder II Morton Undecided FR
61569 Teagan Elizabeth Eastman Trivoli Educational Studies, History SO
61607 Ryan Michael Stoens Bartonville Chemistry, Educational Studies JR
61611 James Gerald Fenner East Peoria Economics SO
61616 Emma Katrina Lorenzen Peoria Heights Physics, Chemistry SR
61704 Angelica Michiko Ostaszewski Bloomington Economics SR
61704 Stephen Patrick Spence Bloomington International Relations JR
61732 Amy Christine Miller Danvers Physics SR
61761 Genevieve Lynn Crow Normal Creative Writing SR
61761 Kevin Lee Helenthal Normal Biology JR
61801 Zoe Anna Foote Urbana Spanish, Creative Writing SR
61821 Celinda Kimberly Davis Champaign Undecided FR
61859 Nathan Friedrich Sanden Johlas Ogden Mathematics, Theatre JR
61951 Andrew Neal Sparrow Sullivan Undecided FR
62092 Justin Edward Steele White Hall Chemistry, Physics SR
62095 Adam James Mize Wood River Educational Studies SR
62215 Austen James Lake Albers Undecided FR
62220 Alex Michael Schobert Belleville Educational Studies, English Literature SR
62236 Joshua Micah Wood Columbia Physics SR
62249 Michelle Elizabeth Orr Highland Music JR
62258 Michael B. Graf Mascoutah Undecided FR
62260 Charlotte Rose Young Millstadt Political Science SR
62269 Caroline Reid Kionka O'Fallon German SR
62269 Nathaniel Robert Wilson O'Fallon Biology JR
62305 Christina Ann Haley Quincy Political Science SR
62305 Andrew Robert Paul Quincy Undecided SO
62526 Chelsea Marie Coventry Decatur Music, Philosophy SR
62568 Sarah Joan Zagotta Taylorville History JR
62650 Elizabeth Ann Cockrell Jacksonville Environmental Studies SR
62656 Cale Thomas Dahm Lincoln Educational Studies, Social Science Education SR
62677 Kaitlyn Kristine Stunkard Pleasant Plains Creative Writing SR
62704 Sebastian Luke Rouanet Springfield Political Science
JR
62704 Casey Andrew Avedis Samoore Springfield Computer Science SR
62901 Allison Keely White Carbondale English Literature JR
62902 Sienna Rae Cittadino Carbondale History SR
Indiana
46033 William Alexander James Beeson Carmel Asian Studies SO
46360 Karl John Bair Michigan City Political Science SR
46628 Lauren Mae Smith South Bend Psychology SR
47408 Samantha Michelle Paul Bloomington Creative Writing, Spanish SO
Iowa
50036 Clara Gaddis Volker Boone History SR
50112 John William Patrick Budding Grinnell Philosophy SR
50112 Abigail Margaret Owens Grinnell Economics SR
50208 Rachel Amelia Clark Newton Neuroscience, Psychology SR
50265 Anna Katherine Kraemer West Des Moines Neuroscience JR
50266 Emma Marie Swanson West Des Moines Integrated International Studies SR
50312 Gregory Thomas Noth Des Moines International Relations SR
51546 Emily Catherine Nield Logan Creative Writing JR
52241 Molly Elizabeth Gugel Coralville Undecided FR
52245 Olivia Mei Louko Iowa City Integrated International Studies, Psychology JR
52245 Laurel Ann Tippe Iowa City Music, Educational Studies SR
52301 Rika Elise Stoller Marengo Creative Writing SO
52314 Benjamin David Wasil Lyon Mount Vernon Undecided FR
52314 Grace Karin Moran Mount Vernon Theatre, Spanish SO
52556 Bethany Jean Larson Fairfield Undecided FR
52556 Ariana Lisefski Fairfield Creative Writing SO
Kansas
66204 Ellen Elizabeth Ramsey Overland Park Psychology SR
66212 Bianca Michelle Vento Overland Park Educational Studies, History JR
66221 Colleen Elizabeth Boyd Overland Park Creative Writing SO
66606 Martina Pezzino Topeka Undecided SO
Kentucky
40205 Samuel Martin Yeager Louisville History, International Relations SR
40342 Dustin Stormbringer Jones Lawrenceburg Anthropology & Sociology SR
40513 Tessa Maria Cavagnero Lexington Classics SR
Maine
04047 Noah Enoch Gleason-Hart Parsonsfield Undecided SO
04064 John Evan Feeley, Jr. Old Orchard Beach Creative Writing, Spanish JR
Maryland
20737 Christian Alexis Lewis Riverdale Educational Studies SR
Massachusetts
01862 Hatim Mustafa Mustaly North Billerica Neuroscience SR
02115 Kui Qin Boston Undecided FR
Michigan
49423 Samuel Shafer Brownson Holland Philosophy SR
Minnesota
55057 Ruth Marie Amerman Northfield Philosophy JR
55057 Carly Lindamood Oto Northfield Educational Studies JR
55104 Stephanie Renae Fore Saint Paul Anthropology & Sociology SR
55109 Destiny Dawn Ziebol Maplewood Biology, German SR
55117 Christian Musachio Perez Saint Paul Economics, Political Science JR
55125 Isabella Christine Odin Woodbury Creative Writing SR
55305 John Francis Foster-Bolton Minnetonka Undecided FR
55345 Laura Morgan Crossley Minnetonka History JR
55359 Erik Hanson Stephenson Independence Undecided SO
55369 Amanda Marie Bigham Maple Grove Psychology, Spanish SR
55419 Lillian Darlene Bailey Minneapolis Educational Studies JR
55431 Tyler Patrick O'Neill Bloomington Self-Designed Major SR
55812 Robert Andrew Niemyer Duluth Anthropology & Sociology SR
55906 Ariella Rachel Bailey Rochester English Literature SO
55987 Emily Marie Antoff Winona Undecided SO
Mississippi
39047 Christopher Jay Baltz Brandon Creative Writing SR
Missouri
63005 Elizabeth Karina Drake Chesterfield English Literature SR
63011 Adrienne Ruth Wagner Ballwin History, Creative Writing SR
63017 Peter Stuart Michener Chesterfield Biology SR
63020 Erin Margaret McKinstry De Soto Modern Languages - Spanish SR
63031 Adrienne Rosemarie Ernst Florissant Undecided FR
63033 Megan Elizabeth Beney Florissant Anthropology & Sociology, Music SR
63043 Kelsey Leigh Roberg Witzling Maryland Heights Psychology SO
63044 Quentin James Gittemeier Bridgeton Educational Studies SR
63051 Vincent Michael Rug House Springs Economics SR
63105 Grace Eliza Davis Saint Louis Educational Studies, Creative Writing JR
63112 Eleanor Kay Ognacevic Saint Louis Theatre SR
63114 Samantha Irene Auch Saint Louis Undecided FR
63116 William Louis Ruzicka Saint Louis Undecided SO
63119 Victoria Jane Kassabaum Saint Louis Environmental Studies SR
63122 Allison Rose Fry Saint Louis Undecided SO
63122 Rachel Susan Kuehnle Saint Louis Undecided SO
63130 Carolyn Ann Stephen Saint Louis Environmental Studies JR
63352 Matthew David Becker Laddonia Chemistry SR
63368 Will Andrew Grumke Dardenne Prairie Educational Studies JR
64014 Joshua Michael Gunter Blue Springs Art History, Economics SR
65203 Katherine Elizabeth LaRose Columbia Theatre SR
65542 Jennifer Lynn Kaufman Licking Philosophy SR
Montana
59701 Rebecca Coughlin Gonshak Butte Undecided SO
Nebraska
68105 Benjamin Joseph Kammerer Omaha Music SR
68135 Anna Avery Meier Omaha International Relations, Modern Languages - German SR
68506 Molly Leeanne Loudon Lincoln Undecided FR
New Hampshire
03833 Claire Anna Garand Kensington Undecided FR
New Jersey
07932 Megan Ann Rose Florham Park Asian Studies SR
07940 Avery Leighton Wigglesworth Madison Theatre JR
08003 Hannah Rachel Fidoten Cherry Hill Computer Science, Economics SR
08527 Joseph Julius Rozansky Jackson Psychology SO
08551 Brittany Anne Prague Ringoes Self-Designed Major, Anthropology & Sociology SR
New Mexico
87111 Stephanie Grace Lashway Albuquerque Biology, Integrated International Studies SR
87114 Bryan Christopher Valencia Albuquerque Undecided FR
87504 Anna Maria Marquez Santa Fe Undecided FR
87507 Samantha Robin Kopelman Santa Fe Undecided FR
New York
11215 Joy Schneider Westerman Brooklyn Undecided SO
11219 Rachel Wai-Chung Lee Brooklyn Physics JR
11377 Gabrielle Marovavy Rajerison Woodside English Literature JR
North Carolina
27605 Rachel Ann Lyman Raleigh Biology SR
27707 Krista Anne Nordgren Durham Creative Writing SR
Ohio
43017 Laura G. Pochodylo Dublin English Literature, American Studies JR
43235 Emma Elizabeth Storer Columbus Political Science JR
44833 Joshua Richard Tatro Galion Anthropology & Sociology JR
Oklahoma
73107 Alyssa Joy Kennamer Oklahoma City Studio Art JR
73112 Maisie Amanda Maupin Oklahoma City Creative Writing SR
74012 Evelyn Glena Langley Broken Arrow Self-Designed Major JR
74055 Jennifer Renee' Linder Owasso International Relations JR
Oregon
97101 Mary Elizabeth DiPrete Amity Undecided SO
97206 Huong My Bui Portland Anthropology & Sociology, Environmental Studies SO
97212 Rebekah Ann Bally Portland Anthropology & Sociology SR
97212 Molly M. Olson Portland Studio Art SO
97213 William Blue Eisemann Portland History SR
97218 James Leo Lichtenstein Portland Biology JR
97229 Catherine Colleen Erickson Portland History SR
97402 Rhiannon Laure Neuville-Norton Eugene Undecided SO
97504 Brianna Rae Collishaw Medford Educational Studies SR
97520 Morgan Anthony Montagnino Ashland Classics-Greek SR
Pennsylvania
19103 Natalia Christine Cipolla Philadelphia Psychology, Spanish SR
Texas
77078 Sa'Misty Alexia Utley Houston Undecided SO
77479 Kathleen Grace Gullion Sugar Land Psychology, Theatre SO
78387 David Harold Aken III Sinton Biology SR
78613 Stephanie Catherine Hawes Cedar Park Undecided SO
78736 Christopher Eugene Watson Austin Computer Science, Classics-Latin SR
Utah
84124 Hali Miriam Engelman Salt Lake City Music JR
84321 Danica Madison Lewis Logan Biology JR
Virginia
22101 Yumna Ali Rathore Mc Lean Economics, International Relations SR
22207 Emma Chase Poland Arlington Neuroscience SR
Washington
98001 Sergio Ulloa Auburn Educational Studies SR
98033 Kyrie Elizabeth Scarce Kirkland Creative Writing SO
98107 Ian Christian Crutcher Seattle Undecided FR
98112 Katharine Sedney-Read Seattle Political Science SR
98115 Rachel Marie Klingler Seattle Chemistry, Mathematics SR
98116 Kirsten Emily Bystrom Seattle Educational Studies JR
98125 Julia Leota Sievert Seattle Environmental Studies SR
98133 Carina Tran Shoreline Political Science JR
98296 Zoe Amalia Marzluff Snohomish Undecided JR
98340 Jenneke Adriana Oostman Hansville Creative Writing SR
98406 Eli Nathaniel Mulhausen Tacoma Environmental Studies SR
98502 Brynn Elise Ogilvie Olympia Educational Studies SR
98558 Samuel Mason Lewis Mckenna Music SR
98660 Alison Hardie Gaines Vancouver Music, Creative Writing SR
Wisconsin
53005 Amelia Goranson Brookfield Psychology JR
53044 Ryan Craig Stefanczyk Kohler Chemistry SR
53092 Madeline Rose Mandel Mequon English Literature SR
53125 Alexandra Michele L. Rauland Fontana Educational Studies, Spanish SR
53211 Elizabeth Jane Cooley Shorewood Creative Writing SR
53211 Anna Cynthia Dvorak Shorewood Spanish SR
53211 Joseph A. Knutson Shorewood Psychology SO
53511 Caitlin Ruth McLaughlin Beloit Spanish SO
53562 Eva Stoffel Marley Middleton Anthropology & Sociology SR
53575 Katrina Therese Rudolph Oregon Theatre, Creative Writing JR
53593 Mya Katherine Kahler Verona Theatre JR
53705 Tyler Rose Oakey Madison History JR
53705 Joseph James Tortorelli Madison Asian Studies SR
54002 Jason Paul LaFavor Baldwin English Literature SR
54665 Kyla Kathryn Tully Viroqua Self-Designed Major JR
54729 Meagan Leigh McAlister Chippewa Falls Creative Writing SR
54911 Bruce Halolye Kovanen Appleton Psychology SO
Outside the United States
Country Name Hometown Major Class
Austria
Maksymilian Czuperski Braunau
International Relations SR
Dominican Republic
Gayoung Moon Santo Domingo Undecided SO
Ghana
Daniel Azumah Cofie Accra Undecided SO
India
Tanvi Madhusudanan Chennai, Tamil Nadu
Psychology, International Relations JR
Italy
Diana Raluca Oprinca Castel Goffredo
Spanish, French SR
Japan
Shimon Watanabe Fukui-shi, Fukui
Anthropology & Sociology JR
Itsumi Yamamoto Hirakata City, Osaka
Undecided FR
Kuwait
Rana Ayoub Javaid Tahir Salmiya
Political Science, Creative Writing JR
Malaysia
Amanda Ai Min Shiew Petaling Jaya
English Literature SO
Nepal
Sujeen Adhikari Kathmandu Neuroscience SR
Avinab Rajbhandary Kathmandu Computer Science JR
Nigeria
Oluwagbemiga Abiodun Ojo Lokoja, Kogi Undecided FR
People's Republic of China
Minda Chen Chengdu, Sichuan
Undecided FR
Tingting Huang Xi'an, Shaanxi
Chemistry SO
Nade Kang Xiamen, Fujian
Economics SO
Yun Lin Shanghai
Undecided SO
Zeyu Miao Xi'an, Shaanxi
Undecided FR
Su Yan Beijing
Undecided FR
Xueqing Yang Xi'an, Shaanxi
Undecided FR
Qihe Zeng Shenyang, Liaoning
Undecided FR
Poland
Viet Huong Nguyen Warsaw
Environmental Studies, Economics JR
Republic of Korea
Bo Ram Lee Seoul Economics JR
Romania
Andrei Liviu Papancea Sfantu Gheorghe
Computer Science JR
Spain
Cristina Mateu Sole Barcelona
Undecided FR
Switzerland
Armor Rose Nolwenn Wisler 8807 Freienbach Undecided FR
Thailand
Ya-Lin Lu Samut Prakarn
Biology SR
Vietnam
Nhi Nguyen Lan Bui Ho Chi Minh City Chemistry SR
Son Ngoc Trinh Hanoi Undecided FR